top of page

Barack Obama "Ziemia obiecana"

Wyjątkowo wciągający opis zmagań politycznych i osobistych Prezydenta USA.

Jeżeli jeszcze nie czytaliście głośnej książki Baracka Obamy Ziemia obiecana wydanej w zeszłym roku, to według Qby warto nadrobić te lekturę:


Przyznam, że nie spodziewałem się, że to będzie się tak dobrze czytać. Koniec końców jest to pamiętnik, w którym prezydent USA opisuje swoją prace. 3/4 książki stanowią opisy konkretnych ustaw, sposobów walki o głosy, działań podejmowanych w przypadku różnych kryzysów itp. A jednak czyta się to jak świetną powieść, która trzyma w napięciu!

Wiadomo, że ja jestem mocno stronniczy w tym temacie, bo historia USA, a zwłaszcza jej aspekt Afroamerykański jest moim konikiem, ale myślę, że każdy odnalazłby się w tej opowieści.


Barack Obama opowiada całą swoją historię od rozpoczęcia kariery politycznej, przez kampanie prezydencką, do pierwszej połowy pierwszej kadencji na stanowisku prezydenta USA. Poza wspomnianymi już konkretnymi wydarzeniami jakie towarzyszyły jego drodze i pracy, były prezydent dzieli się z nami swoimi przemyśleniami i poglądami na bardzo wiele tematów. Od poważnych jak temat rasizmu w USA, czy kryzysy na Bliskim Wchodzie, po te bardziej błahe jak koszykówka czy plaże na Hawajach. Wszystko to robi w tonie niemal gawędziarza, co wyjaśnia objętość tej gigantycznej księgi i tego, że nie był w stanie zmieścić się w jednym tomie. Poznajemy nie tylko życie przywódcy jednego z najpotężniejszych krajów świata, ale również ojca dwójki dzieci, męża i przyjaciela. Sama możliwość poznania jego sposobów na łączenie tych wszystkich funkcji jest czymś bardzo ciekawym i może stać się pomocne dla wielu z nas, gdy mamy problem z łączeniem raptem dwóch rzeczy na raz.


Wiem, że wizualnie ta książka może odstraszać swoją wielkością, ale szczerze ją polecam. Nie tylko osobom zainteresowanym polityką i USA, ale wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o świecie.


Książka w tłumaczeniu Dariusza Żukowskiego dostępna jest w formie papierowej, ebooku i audiobooku nakładem Wydawnictwa Agora.


Opis wydawcy:


We wspomnieniach z czasu prezydentury Barack Obama przedstawia dzieje nieprawdopodobnej przemiany młodego, poszukującego własnej tożsamości człowieka w przywódcę wolnego świata. Ukazuje zarówno swoje polityczne dojrzewanie, jak i przełomowe momenty pierwszej kadencji swojej prezydentury, przypadającej na czasy dramatycznych zmian i zawirowań.


Barack Obama zaprasza czytelników do Gabinetu Owalnego i Sali Sytuacyjnej Białego Domu oraz zabiera ich w podróż do Moskwy, Kairu, Pekinu i wielu innych miejsc. Poznajemy tok jego myślenia, gdy organizuje swój gabinet, zmaga się z globalnym kryzysem finansowym i mierzy z Władimirem Putinem, spiera się z generałami o amerykańską strategię w Afganistanie, podpisuje reformę Wall, reaguje na niszczycielską eksplozję platformy wiertniczej Horizon i zezwala na przeprowadzenie operacji Trójząb Neptuna, w której ginie Osama bin Laden.


Niezwykle osobista i autorefleksyjna opowieść o człowieku, który założył się z historią – zaangażowanym animatorze społecznym poddanym próbie światowej polityki. Obama otwarcie pisze o siłach, które w kraju i za granicą stały mu na drodze, oraz o tym, jak życie w Białym Domu wpłynęło na jego żonę i córki. Nie obawia się mówić o wahaniach i rozczarowaniach, jednak nigdy nie wątpi w słuszność swojego przekonania, że w ramach wielkiego, amerykańskiego eksperymentu zawsze możliwy jest postęp. Były prezydent Stanów Zjednoczonych przypomina, że demokracja nie jest darem z niebios – trzeba ją dzień po dniu wspólnie budować na fundamencie empatii i porozumienia.


5 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page