top of page

„Biedni w bogatym kraju”, czyli jak upada amerykański sen

Kolejny reportaż w świetnej Serii Amerykańskiej.

Kiedyś w rozmowie ze znajomym padło stwierdzenie, że Seria Amerykańska to „moja seria wstydu”. I w zupełności się z tym zgadzamy! Ale pozwólcie że wyjaśnimy ;)


Jeżeli tak jak my interesujecie się historią USA, a zwłaszcza jej aspektami kulturalnymi i społecznymi, to każda książka ukazująca się w tej rewelacyjnej serii Wydawnictwa Czarne powinna trafić do waszej biblioteki. Ale kiedy czytać to wszystko?? Trochę wstyd, że nie nadążamy…


Dla przypomnienia, to właśnie w ramach Serii Amerykańskiej ukazała się książka Załatw publikę i spadaj Jamesa McBride’a o Jamsie Brownie, której patronowaliśmy w 2018 roku!


Do dzisiaj ukazało się ponad 60 reportaży!!


W zeszłym miesiącu premierę miał tytuł Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu małżeństwa dziennikarskiego Nicholasa D. Kristofa i Sheryl WuDunny w przekładzie Anny Gralak.


Jest to tytuł, który już trafił na naszą półkę i czeka cierpliwie w kolejce ;)


Opis wydawcy:


W sondażu przeprowadzonym niedawno w Stanach Zjednoczonych poproszono respondentów, by znaleźli słowo, które ich zdaniem najlepiej opisuje obecne czasy. Wśród ośmiu najczęściej wymienianych określeń znalazły się: „niepokojące”, „chaotyczne”, „wyczerpujące” i „nerwowe”. Jak to możliwe, że Amerykanie stracili wiarę w przyszłość? Co sprawiło, że w jednym z najbogatszych krajów świata nierówności społeczne są porównywalne do tych, z którymi mierzono się w XIX wieku? I dlaczego „amerykański sen” coraz częściej staje się „amerykańskim mirażem”?


By to zrozumieć, dziennikarskie małżeństwo – Nicholas D. Kristof i Sheryl WuDunn – prowadzi nas przez kolejne kręgi amerykańskiego piekła: bezrobocie, uzależnienia, problemy z edukacją i opieką zdrowotną, utrata majątku, ubóstwo wśród wielodzietnych rodzin, przeludnienie. Z reporterską precyzją pokazują, że rzesza ciężko pracujących Amerykanów czuje się niezauważana i nierozumiana, co pogłębia polaryzację, rasizm i nietolerancję i stopniowo zżera tkankę społeczną.


Biedni w bogatym kraju to rzetelne studium problemów, z którymi mierzy się amerykańska klasa robotnicza, oraz wyzwań stojących przed rządem USA. To również próba odpowiedzi na pytania o źródła kryzysu i powody, dla których państwo przestało interesować się obywatelami.


Książkę znajdziecie tutaj.

34 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page