top of page

Debiutancka powieść Jesmyn Ward w końcu w Polsce

Jesmyn Ward jest podwójną laureatką prestiżowej National Book Award i nareszcie ukazuje się w Polsce jej powieść „Linie krwi” od której zaczęła się jej kariera.

Jeżeli traficie na jakąkolwiek listę najważniejszych amerykańskich książek, a zwłaszcza afroamerykańskich, to nie tylko znajdziecie tam Jesmyn Ward, ale raczej na pewno zobaczycie aż jej dwie powieści: Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie oraz Zbieranie kości. Za obie te książki autorka otrzymała prestiżową nagrodę National Book Award, będąc pierwszą kobietą, która tego dokonała.

Obie książki ukazały się już w Polsce nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.


15 września za to premierę będzie miała jej debiutancka powieść Linie krwi w przekładzie Tomasza S. Gałązki.

W swoich powieściach Ward opowiada historie z amerykańskiego Południa, na którym się wychowała. Ukazuje świat pełen mroku i cierpienia, ale również nadziei i miłości. Jako Afroamerykanka, dosyć szybko musiała nauczyć się zasad życia w Ameryce, która jej nie chciała.


W Liniach życia poznajemy losy bliźniąt Joshuy i Christophe’a wychowywanych przez niewidomą babkę i dużą rodzinę w miasteczku Bois Sauvage na wybrzeżu zatoki Missisipi. Chłopcy skończyli szkołę średnią i muszą znaleźć pracę, co w obliczu zniszczeń pozostawionych przez huragan Katrina nie jest łatwe. Joshua zatrudnia się w porcie, Christophe nie ma jednak tyle szczęścia, więc zaczyna sprzedawać narkotyki.


Książki Jesmyn Ward są integralną częścią naszej biblioteki najważniejszych dzieł afroamerykańskich i tym bardziej cieszymy się, że dojdzie do niej teraz jej debiutancka powieść.

Jasmyn Ward by Emily Kask for NewStatesman

Zapraszamy do słuchania naszej jutrzejszej audycji „What’s Funk” w Radiu Kampus (3 września), gdzie będzie można wygrać egzemplarze wszystkich trzech książek Jesmyn Ward. Startujemy punktualnie o godzinie 20 na 97,1 FM w Warszawie i www.radiokampus.fm.

20 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page