top of page

Debiutancka powieść Ta-Nehisi Coatesa już w Polsce

Po głośnym „Między światem a mną”, otrzymujemy teraz pierwszą powieść tego ważnego amerykańskiego autora.

Ta-Nehisi Coates najbardziej znany jest ze swojej pracy dziennikarskiej i eseistycznej, zwłaszcza tekstów poruszających tematykę afroamerykańską i problem rasizmu w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej zasłynął jako autor zbioru esejów Między światem a mną, za który otrzymał National Book Award i który ukazał się u nas na początku roku. Tutaj możecie przeczytać naszą recenzję.


Teraz Wydawnictwo Agora sięgnęło po jego debiutancką (i jak na razie jedyną) powieść Wodny tancerz, która w 2019 roku znalazła się w dziesiątce najlepszych powieści wg „New York Times”, oraz została wybrana do klubu książkowego Oprah Winfrey.


Autor, który również pracuje jako scenarzysta komiksów dla Marvela, również w swojej powieści sięgnął po wątki fantastyczne. Umieszczając akcje swojej powieści w czasach niewolnictwa w Ameryce, opowiada historię o ucieczce na wolność młodego czarnego niewolnika, który w czasie niebezpiecznej drogi odkrywa, że posiada nadzwyczajne umiejętności.


Oto opis wydawcy:

Gdy z życia obdarzonego fotograficzną pamięcią Hirama Walkera, chłopca urodzonego w niewoli, znika jego matka, razem z nią znikają też wszystkie wspomnienia o niej. Ich miejsce zajmuje obezwładniająca tęsknota oraz związana z nią tajemnicza moc. Lata później, kiedy Hiram prawie tonie w rzece, ta sama moc ratuje mu życie i popycha do ucieczki z jedynego domu, jaki kiedykolwiek znał.
Tak zaczyna się nieoczekiwana podróż, która prowadzi Hirama od okrucieństwa wirginijskich plantacji do zdesperowanych partyzanckich bojówek i z Głębokiego Południa na pełną niebezpiecznego idealizmu Północ. Nawet gdy Hiram zostaje wcielony do podziemnej walki między handlarzami niewolników a zniewolonymi, towarzyszy mu niezłomna determinacja, by uratować rodzinę, którą opuścił.
Wodny tancerz to brawurowa powieść jednego z najbardziej wszechstronnych współczesnych prozaików. Ta-Nehisi Coates sięga do najlepszych tradycji literatury pięknej, fantastyki i popkultury, aby przywrócić pamięć o człowieczeństwie tych, którym wszystko zostało odebrane.


Książka w przekładzie Dariusza Żukowskiego już dostępna jest w księgarniach w formie papierowej, ebook i audiobook.


My za to zapraszamy do słuchania najbliższej audycji „What’s Funk”, gdzie będzie można wygrać trzy egzemplarze tej powieści ufundowane przez Wydawnictwo Agora!

5 listopada o godzinie 20 tylko w Radio Kampus.

11 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page