top of page

Film o ukraińskim funku w Spatifie

Jak wyglądał funk w Ukrainie lat 70.? Dowiecie się z filmu Mustache Funk.

Nie musimy się raczej rozpisywać o tragedii jaka dzieje się obecnie w Ukrainie, bo każdy z was za pewne słyszy o niej cały czas. Jednocześnie szukanie jakichkolwiek pozytywów tej wojny wydaje się wielkim spłacaniem koszmaru Ukraińców i Ukrainek. Nie możemy jednak przejść obojętnie obok tego jak cały świat z Polską na czele zareagował ogromnym wsparciem dla Ukrainy. Przede wszystkim pomocą doraźną dla uchodźców, ale i również rozpowszechnianiem ukraińskiej kultury. Liczni artyści z Ukrainy są dzisiaj pokazywani, tłumaczeni i doceniani na całym świecie.


Nie inaczej jest w Polsce, gdzie już wznawiane oraz na nowo tłumaczone są książki poetów, pisarzy i pisarek piszących po Ukraińsku, oraz coraz częściej można usłyszeć ukraińską muzykę. Wystarczy, że wspomnimy nasze audycję z początku wojny, gdzie puszczaliśmy wam specjalne sety z ukraińskim funkiem przygotowane przez DJa z Odessy C.J. Plusa.


Teraz nadarza się kolejna okazja do poznania muzyki ukraińskiej z lat 70. Dzięki ekipie Soul Service w czwartek 14 kwietnia będziemy mogli obejrzeć film dokumentalny „Mustache Funk / Вусатий Фанк” opowiadający historie ukraińskiego folk-funku.

Reżyserem filmu jest Oleksandr Kovsh, a za scenariusz odpowiadał Vitalii Bardetskyi.


Projekcja zaczyna się o godzinie 19 i bilet kosztuje 20/35 zł. Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na wsparcie Ukraińców i Ukrainek.


Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/532328205193750


Oto opis filmu:

Początek lat 70. to złota epoka ukraińskiej muzyki popularnej. Setki piosenek o wyjątkowej urodzie. Przełomowy dźwięk. Futurystyczne stroje.

Jak to wszystko mogło powstać w sowieckiej republice socjalistycznej?! Jak powstała zupełnie nowa scena muzyczna, oryginalna w brzmieniu i filozofii pod każdym względem, a jednocześnie całkowicie zsynchronizowana ze światowymi trendami muzycznymi?

Smerichka, Berezen, Dzvony, Vodograi, Mriya, Svityaz, Zhyva Voda, Berkut, Vizerunky Shliakhiv, Muzyky, Kobza, Arnica i setki innyh zespołów… praktycznie w każdym ukraińskim mieście.

Nie przepadali za sowiecką etykietą „VIA”. A ponieważ żaden z nas nie lubi tego akronimu, przechrzcijmy tę muzykę!

Film został wyprodukowany przez studio TTM przy wsparciu Państwowej Agencji Filmowej Ukrainy i Ministerstwa Kultury Ukrainy.

Pomysł i scenariusz Witalij "Barda" Bardiecki, reżyser - Ołeksandr Kowsz, DOP - Sergij Miszczenko, producent - Andrij Granytsia.

Czas trwania - 72 minuty.


9 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page