top of page

„Najgłębsze Południe” w serii amerykańskiej

Opowieści o miejscowości Natchez w Missisipi już w księgarniach.

Kolejnym tytułem wartym sprawdzenia, który pojawił się w rewelacyjnej serii amerykańskiej wydawnictwa Czarne jest Najgłębsze Południe. Opowieści z Natchez, Missisipi autorstwa Richarda Granta w przekładzie Janusza Ruszkowskiego.

Opowieść o małym miasteczku na południu Stanów Zjednoczony, które niegdyś było kolebką rasizmu i wyzysku Afroamerykanów, a dzisiaj jest przykładem problemów jakie nękają ten kraj i jego mieszkańców.


Zdecydowanie lektura dla każdego, kto interesuje się zarówno historią USA i amerykańskiego niewolnictwa, jak i współczesnych problemów społecznych tego kraju.


Książka jest już dostępna w papierze i ebooku.


Opis wydawcy:


W Natchez, niewielkim mieście nad rzeką Missisipi, czas jakby się zatrzymał. We wspaniałych rezydencjach wzniesionych przed wojną secesyjną matrony w krynolinach opowiadają gościom o historii tego miejsca, a potem oprowadzają ich po imponujących posiadłościach. Uważny słuchacz będzie jednak zdezorientowany – a co z niewolnikami? Dlaczego prawie zniknęli z tych opowieści? Czy to nie tu mieścił się drugi co do wielkości na Południu targ, na którym kupowano i sprzedawano ludzi? Nie chodzi o wojnę, rasizm, niewolnictwo – odpowiedzą mu – chodzi o piękno naszych domów, celebrowanie naszej spuścizny! Dumni ze swojej ekscentryczności, mieszkańcy miasta pielęgnują stare rytuały – coroczne przedstawienia w dość wybiórczy sposób prezentujące przeszłość miasta, świąteczną paradę, w czasie której pijani kierowcy pod ochroną policji rozdają podarki dzieciom z ubogich rodzin…


Natchez nie jest jednoznaczne. Podczas wojny secesyjnej opowiedziało się po stronie Unii. Miało cieszącego się ogromnym poparciem czarnego burmistrza i czarną większość wśród radnych. Wielu ludzi nie chce podziałów. W końcu tutejsi biali i czarni to często całkiem dosłownie – siostry i bracia. Ale jak żyć razem, mając tak odmienne doświadczenia? Jak znaleźć słowa, żeby opowiedzieć wspólną historię?

19 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page