top of page

Nie publikowane wcześniej nagrania Henryka Debicha na płycie "Zbliżenie"

Orkiestra PRiTV z Łodzi pod przewodnictwem Henryka Debicha to nieustająca kopalnia świetnej funkowo-jazzowej muzy.

Tym razem do archiwum Radia w Łodzi sięgnęli ludzie z wydawnictwa Astigmatic. W lutym wydali siedmiocalowy singiel z dwoma utworami Monika i Zabawa w ciemności, który wyprzedał się na pniu. Teraz otrzymujemy pełnoprawny longplay z niepublikowanymi wcześniej nagraniami Orkiestry Radia i Telewizji z Łodzi pod dyrekcją Henryka Debicha pt. Zbliżenie.

Astigmatic przekopywał się przez archiwa prawie dwa lata i ostatecznie wybrali kilka utworów które ich zdaniem najlepiej nadają się na płytę. Orkiestra Henryka Debicha z lat 70. jest dziś prawdziwą legendą polskiej muzyki rozrywkowej. Mimo, że w tamtych czasach wydali jedynie dwie płyty i jedna kasetę, to każda z nich stała się świętym graalem polskiego groove’u. Najważniesza jest oczywiście płyta String Beat, której oryginalne wydania dochodzą do absurdalnych cen na rynku wtórnym.


Przez lata otrzymywaliśmy coraz to nowsze kompozycje tej świetnej orkiestry, które wydawało GAD Records (zresztą nadal planują to robić) i które tylko potwierdzały świetny feeling muzyków do niej należących.

Na tej nowej płycie przygotowanej przez Astigmatic znalazło się 9 utworów nagranych w latach 1974-77, a wśród kompozytorów są tacy mistrze jak Jacek Malinowski, Mirosław Racewicz, Jacek Delong, Andrzej Żylis czy Zbigniew Karwacki. Wszyscy oni pod czujną batutą Henryka Debicha dają nam kompozycję pełne funkowego pulsu i słodkich smyczków. Jednym słowem: jazz-funkowe sztosy!


Jakby tego było mało, to w tym roku Debich obchodziłby swoje setne urodziny, a od jego śmierci mija dokładnie 20 lat. To idealny moment na wydanie takiej płyty, zwłaszcza że wydana jest przepięknie!


Za oprawę graficzną odpowiada Animisiewasz, a cały materiał dźwiękowy został zremasterowany przez Marcina Cichego ze Skalpela.


Płytę możecie kupić na CD i limitowanym różowym winylu.


10 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page