top of page

Premiera filmu dokumentalnego o Gordonie Parksie

Na HBO można już obejrzeć film „Wybór broni. Zainspirowani przez Gordona Parksa”.

Gordon Parks jest legendą fotografii dokumentalnej. Jego prace, które ukazywały się od lat 50. w magazynie „Life”, przeszły do historii i są wyznacznikiem jakości dla współczesnych pokoleń fotografików. Zwłaszcza afroamerykańskich.


To właśnie jego zdjęcia ukazujące zwykłe życie czarnych amerykanów i amerykanek w pełnym nierówności kraju, przyniosły mu największe uznanie. Zdjęcie sprzątaczki Elli Watson, stojącej z miotłą na tle flagi amerykańskiej, czy Joanne Thornton Wilson w 1956 roku przed wejściem do sklepu pod znakiem „tylko dla kolorowych”, są dzisiaj obrazami nierozerwalnie związanymi z ruchem na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów.

American Gothic, Washington, DC, 1942 (Credit: The Gordon Parks Foundation)

Kilka lat temu mieliśmy zresztą niepowtarzalną okazję poznać bliżej twórczość Parksa, dzięki wystawie jaką przygotowała warszawska Zachęta.

Department Store, Mobile, Alabama, 1956 (Credit: The Gordon Parks Foundation)

Jakby tego było mało, to Gordon Parks jest reżyserem pierwszego (i jedynego słusznego) Shafta z 1971 roku, który zapoczątkował i zainspirował cały gatunek Blaxploitation w kinie.


Od wczoraj w USA, a od dzisiaj w Polsce na HBO dostępny jest film dokumentalny Wybór broni. Zainspirowani przez Gordona Parksa, w reżyserii Johna Maggio.

Film łączy w sobie opowieść o samym Gordonie i jego życiu, z historią młodych fotografów, którzy ukazują współczesne problemu Afroamerykanów. Twórcy z zaproszonymi gośćmi zastanawiają się jak Parks ukazywałby protesty, które wstrząsnęły Ameryką w tym roku po śmierci Georga Floyda.


Obok fotografów i dziennikarzy, wypowiadają się również przyjaciele i miłośnicy twórczości fotografa, tacy jak reżyser Spike Lee, koszykarz Kareem Abdul-Jabbar czy dziennikarz Anderson Cooper.


5 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page