top of page

Ruszamy z Funkologią

Subiektywny podcast o czarnej muzyce prowadzony przez dwóch białasów.

Jan Laskowski z Sunday Soul Cellar oraz Jakub Qba Łukowski z Warszawskiego Funku, czyli różne pokolenia, różne narodowości, różne doświadczenia, ale jedna wspólna rzecz – miłość do muzyki afroamerykańskiej soulu, funku, bluesa, jazzu, gospel, rhythm’n’bluesa i jeszcze dziesiątek innych odmian i wariacji.


Zauważyliśmy, że poza pojedynczymi odcinkami innych podcastów, nie ma w Polsce takiego, który w całości skupia się na czarnej muzyce, na jej historii, znaczeniu i twórcach. Jako że zajmujemy się tym na swój własny sposób, to postanowiliśmy połączyć siły i podzielić się z wami naszą pasją i wiedzą, którą zgłębiamy od lat dla własnej przyjemności.


I tak powstała Funkologia, czyli subiektywny podcast o czarnej muzyce prowadzony przez dwóch białasów.


O czym jest ten podcast? O tym co dla nas najważniejsze, czyli wspaniałej muzyce afroamerykańskiej i jej twórcach oraz o wszystkim co się z tym wiąże – kulturze, społeczeństwie, historii, ale też rasizmie, wolności, walce i przezwyciężaniu, jednym słowem o Ameryce.


Na początek wyjaśnijmy sobie kilka rzeczy:

Nie będzie to podcast o muzyce aktualnej, mimo że pojawią się na pewno postaci ze współczesnej sceny muzycznej, to raczej tylko po to, aby pokazać jak wielki wpływ nadal ma muzyka z poprzedniego wieku na dzisiejszych artystów. Obaj zasłuchani jesteśmy w brzmienia z lat 60. i 70., kiedy to soul i funk królowały na amerykańskich listach przebojów i to właśnie te brzmienia będą dla nas najważniejsze.


A dlaczego Funkologia?

Ponieważ funk stał się głosem Czarnej Ameryki w momencie jej największego przebudzenia. To muzyka, która połączyła w sobie wszystkie wcześniejsze dokonania afroamerykańskiej kultury i stworzyła coś niepodważalnie oryginalnego i czarnego.


Planujemy na początku udostępniać odcinki co dwa tygodnie.


Podcastu posłuchacie na Spotify, Apple, Google i Amazonie:

Dzięki wielkie dla Radia Kampus, bo to wszystko zaczęło się właśnie tam!!


Jesteśmy bardzo ciekawi waszych opinii oraz sugestii :)


37 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page